همه چیز درباره آزمون تیمز


آزمون تیمز در کالج بوستون که توسط مرکز مطالعات بین‌المللی هدایت و برگزار می‌شود یک ارزیابی جهانی از پیشرفت دانش‌آموزان  در ریاضیات و علوم پایه است. با ارزیابی پیشرفت دانش‌آموزان در سراسرجهان این امکان مهیا می‌شود که سیاست‌های آموزشی در زمینه تدریس و یادگیری بهبود یابد.

هدف آزمون تیمز

آزمون تیمز در پایه چهارم و هشتم و سال آخر دبیرستان تمرکز دارد گزارش معتبری را از سطح علمی و پیشرفت علمی دانش آموزان در زمینه ریاضیات و علوم را بررسی می‌کند کشورهایی که بطور مداوم در این امتحانات شرکت میکنند روند پیشرفت دانش‌آموزان را هنگام تغییرات درسی و آموزشی بررسی می‌کند. این آمون اطلاعات دقیقی در مورد برنامه درسی و اجرای برنامه درسی و اجرای برنامه درسی همراه با دانش تجربس د مورد زمینه‌های تحصیلی ارائه می‌کند.

نحوه برگزاری آزمون تیمز

آزمون تیمز که هر چهار سال یک بار دانش‌اموزان پایه‌های چهارم و هشتم را ارزیابی میکند و می‌تواند برای اصلاحات درسی و مؤثر بودن این اصلاحات در کلاس هشتم چهار سال بعد بیشتر مورد مورد بررسی قرار دهد.

این امتحان  بر اساس چارچوب های بین‌المللی می‌باشد که با همکاری کشورهای شرکت کننده برای بررسی دانش و مهارت های مورد نیاز دانش آموزان در پایه های چهارم و هشتم ساخته شده است. . آزمون تیمز با طرح سوالاتی اطلاعات گسترده‌ای در مورد عوامل زمینه‌ای در مدرسه و خانه گردآوری می‌کند که با یادگیری و پیشرفت دانش‌آموزان مرتبط است.

اینها شامل مباحثی درباره شیوه سازماندهی نظام آموزشی برای یادگیری آسان، محیط خانه دانش آموزان و حمایت از یادگیری، آب و هوا و منابع درسی در  مدرسه و نحوه آموزش معمولاً در کلاس‌های درس است. آزمون بین المللی TIMSSهمچنین دایره‌المعارفی را منتشر می کند که اطلاعات مفید درباره زمینه آموزشی هر کشور برای یادگیری ریاضیات و علوم ارائه می دهد.

گزینه های ارزیابی TIMSS

نسخه کامپیوتری نوآورانه TIMSSاین توانایی را کشورها میدهد تا حوزه‌های پیچیده‌ای از چارچوب ریاضی و علوم را ارزیابی کنند که اندازه‌گیری آن‌ها با آزمون‌های سنتی مشکل است. eTIMSSیک ارزیابی تعاملی است که محتوای نسخه کاغذی و مدادی TIMSSرا شامل میشود و وظایف حل مسئله و پرس و جو را با هم ترکیب می کند که برای فعال کردن انگیزه دانش آموزان از طریق مواردی که زمینه های دنیای واقعی و موقعیت های آزمایشگاهی را شبیه سازی می کنند، طراحی شده است.

پیشرفته

TIMSS Advancedیک امتحان برای دانش‌آموزانی است که در سال آخر دبیرستان خود در برنامه‌های ویژه ریاضیات و فیزیک پیشرفته ثبت نام کرده‌اند. این تنها آزمون بین المللی است که اطلاعات مهمی درمورد توانایی دانشجویان برای ورود به مطالعات در سطح دانشگاه در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) ارائه می دهد.

این ارزیابی در آزمون بین المللی TIMSSهمچنین اطلاعات مربوط به سیاست را در مورد تأکید بر برنامه درسی، استفاده از فناوری، آماده سازی معلمان، آموزش و نگرش جمع آوری می کند که می تواند برای اصلاحات آموزشی و برنامه ریزی خط مشی در زمینه های STEMمورد استفاده قرار گیرد. TIMSS Advancedدر سال های 1995، 2008 و 2015 مدیریت شد.

معیارهای دانش آموزان

TIMSSدارای یک گزینه معیار است که موجب نهادهایی مانند مناطق (به عنوان مثال، ایالت ها یا استان ها)، نمرات اضافی (مانند کلاس سوم یا پنجم)، یا گروه های زبانی اضافی ممکن است در یک کشور گنجانده شوند.

TIMSSدارای دو جمعیت هدف است: کلاس چهارمو کلاس هشتم، یا درجه ای که نشان دهنده هشت سال تحصیل در مدرسه است.

نحوه شرکت در  TIMSS

همراه با  PIRLS، ICILSو ICCSآژانس بین المللی انرژی، داده های TIMSSتوسط یونسکو به عنوان یک پایگاه شواهد محکم برای محققان، مربیان و سیاست گذاران علاقه مند به نظارت بر پیشرفت به سمت هدف توسعه پایدار (SDG) 4 شناخته می شود که به دست آوردن آموزش با کیفیت برای همه می باشد.

برای مثال، معیارهای جهانی پایین ایجاد شده توسط TIMSSو PIRLSبه عنوان مناسب ترین معیارهای «حداقل سطح مهارت SDG» (شاخص 4.1.1) برای شمارش و سواد است. دانش‌آموزانی که در ریاضیات کلاس چهارم TIMSSبه این سطح  میرسند می‌توانند اعداد صحیح را جمع و تفریق کنند، شناختی از ضرب در اعداد یک رقمی داشته باشند، در مورد کسرهای ساده، اشکال هندسی و اندازه‌گیری اطلاعات داشته باشند.

☘️برای پرداخت آزمون تیمز با ما در تماس باشید:
 
☎️88202654-9
☎️9376713130
 

گردآوری : آتوسا شیخاوندی

 ثبت توسط : کیاسان کارت
1401/11/09

گواهی دیجیتال

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.