می توان از ظرفیت شرکت های کوچک و متوسط اروپا برای تعامل اقتصادی با اروپا استفاده کرد

یک کارشناس مسائل اروپا با اشاره به سفر رییس جمهور کشورمان در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی به دو کشور سوئیس و اتریش، تصریح کرد: سوئیس و اتریش عموما موضع تندی علیه ایران نداشته اند و ایران می تواند از طریق این دو کشور کانال هایی را باز کند تا مبادلات جاری و اقتصادی خود را با اروپا تا حدودی در دوران جدید حفظ کند.

پیروز ایزدی، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اهمیت این سفر اظهار کرد: رییس‌جمهور در جریان سفر به دو کشور سوئیس و اتریش و مذاکره با مقامات آنها به دنبال پیدا کردن راهکارهایی جهت حفظ معاملات تجاری و اقتصادی ایران با اروپا و دور زدن تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران است.
 
وی خاطرنشان کرد: اتریش که یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است روابط نسبتا خوبی با ایران دارد گرچه جزو کشورهای بزرگ اروپایی محسوب نمی‌شود ولی در جایگاه خود  حائز اهمیت است و از دیگر سو به تازگی نیز ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته است. سوئیس نیز کشوری مستقل و مهم در اروپا است، بانک‌های مهم زیادی در این کشور مشغول به فعالیت هستند و شاید ایران بتواند از ظرفیت موجود در این کشور برای حل بخشی از مشکلاتی که در روابط بانکی ایران با کشورهای دیگر به خصوص اروپا وجود دارد تا حدودی استفاده کند.
 
این کارشناس مسائل اروپا در مورد هشدار تازه ترامپ به شرکت‌های اروپایی  که بخواهند بدون توجه به تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه تهران با ایران همکاری کنند، گفت : ترامپ به دنبال این است که راه‌های تجارت ایران و فروش نفت کشورمان به دیگر کشورها را ببندد و در همین چارچوب با گذشت زمان فشارهای خود را  بر ایران و همچنین کشورهایی که بخواهند همچنان به همکاری تجاری با تهران ادامه دهند، افزایش خواهد داد. تعدادی از شرکت‌های اروپایی که با آمریکا دارای تجارت هستند از این تهدیدها دچار هراس شده‌اند و درصدد برآمدند که در نوع رابطه خود با ایران تجدیدنظر کنند ولی ما می‌توانیم از ظرفیت شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی برای تعامل اقتصادی  با این قاره استفاده کنیم .
 
 وی در همین راستا ادامه داد : البته شاید آنها ( شرکت‌های متوسط و کوچک اروپایی ) نتوانند تمام نیازهای ایران را برای تجارت و سرمایه‌گذاری فراهم کنند چرا که عموما تکنولوژی‌های پیشرفته و سرمایه‌های بزرگ در دست شرکت‌های بزرگ است ولی باید به این نکته توجه داشت که همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی می‌تواند راهی برای حفظ برجام باشد و ما باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.


ثبت توسط : کیاسان کارت
1397/04/12

گواهی دیجیتال

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.