موگرینی: برجام پیروزی ما و مردم ایران است

چکیده: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بار دیگر بر اهمیت برجام برای صلح و امنیت در جهان و لزوم حفظ آن تاکید کرد و گفت: «با این توافق، هم ما و هم مردم ایران پیروز شدند.»

موگرینی عصر سه شنبه در مراسم دریافت جایزه «کایزر اوتو» ۲۰۱۷ در شهر «ماگدبورگ» آلمان ، گفت: در جهان کوچک، پیچیده و دشوار ما، صلح و امنیت در اروپا با صلح و امنیت در منطقه ما و جهان در ارتباط است و از این رو، اتحادیه اروپا باید یک نیروی جهانی برای صلح باشد زیرا این در درجه اول متضمن منفعت خود ماست.

وی افزود: حفظ توافق هسته‌ای با ایران متضمن منفعت خود ما و همچنین منفعت جهان است. ما دو سال پیش موفق شدیم به یک راه حل برد - برد برای یکی از پیچیده‌ترین و خطرناکترین موضوعات زمان دست پیدا کنیم. ما یک سامانه نظارتی موثر ایجاد کردیم تا اطمینان حاصل کنیم برنامه هسته‌ای ایران تنها می‌تواند مقاصد صلح‌آمیز داشته باشد. در مدت بیش از دو سال هیچ نقضی در مورد هیچکدام از تعهدات ایران روی نداده و آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدها بازرسی، هشت بار تایید کرده ایران بطور کامل این توافق را اجرا می کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: توافق هسته‌ای مورد تایید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته و از این رو متعلق به کل جهان و تمام جامعه بین‌المللی است و هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند به این توافق پایان بدهد به این دلیل ساده که هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند به یک قطعنامه شورای امنیت پایان دهد.

موگرینی تاکید کرد: ما با توافق هسته‌ای به یک دستاورد بزرگ رسیدیم؛ از بروز یک رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه در نزدیکی اروپا جلوگیری کردیم و از این رو، حفظ توافق هسته ای با ایران متضمین منافع امنیتی ماست. وی افزود: با توافق هسته‌ای هم ما پیروز شدیم و هم مردم ایران و رسیدن به چنین نتیجه‌ای تنها از طریق دیپلماسی و میانجیگری امکان‌پذیر است و این کار به علت حضور ما - اتحادیه اروپا - به عنوان میانجی و رویکرد اتحادیه اروپا و دانستن اینکه معنای جنگ و صلح چیست، ممکن شد.

موگرینی تاکید کرد: همانطور که نقش ما در رسیدن به این توافق مهم بود، نقش ما در حفظ توافق هسته‌ای در هفته‌ها و ماه‌های دشوار آینده نیز مهم خواهد بود چنانکه روز گذشته در شورای وزیران اروپا با اتحاد در این زمینه موضع خودمان را اعلام کردیم.

اکید دوباره مسئول سیاست خارجی اروپا بار دیگر موضع اروپا در برابر لفاظی‌های دونالد ترامپ در مخالفت با توافق هسته‌ای را عیان ساخت. ترامپ روز جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ در گزارش سه ماهه خود درباره روند سیاست‌های کاخ سفید در قبال ایران و برجام، بدون هرگونه دلیل منطقی و اثبات شده‌ای، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکرد و مدعی نقض برجام توسط ایران شد.

وی همچنین مدعی شد که می‌تواند به توافق هسته‌ای پایان بدهد. ترامپ در حالی از لزوم اصلاح این سند سخن گفت که امضا‌کنندگان برجام آن را یک توافق بین‌المللی می‌دانند که هیچ کشوری نمی‌تواند آن را تهدید یا نقض کند.ثبت توسط : کیاسان کارت
1396/07/26

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.