عربستان به سرمایه گذاران درباره فروش آرامکو اطمینان داد

دولت عربستان سعودی به سرمایه گذاران درباره پیشرفت برنامه اصلاحات اقتصادی معروف به افق ۲۰۳۰ شامل فروش سهم در غول نفتی آرامکو اطمینان داد.

دولت عربستان سعودی به سرمایه‌گذاران درباره پیشرفت برنامه اصلاحات اقتصادی معروف به افق ۲۰۳۰ شامل فروش سهم در غول نفتی آرامکو اطمینان داد.

 

به گزارش ایسنا، انتشار اخباری پیرامون بازبینی بخشی از افق ۲۰۳۰ از سوی ریاض، گمانه‌زنی‌هایی را از سوی برخی از تحلیلگران خارجی برانگیخت که ممکن است کل این برنامه در خطر باشد.

 

یک تحلیلگر این احتمال را مطرح کرد که ممکن است قدرت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که مسئول سیاست اقتصادی است، تضعیف شده باشد و مقاومت گسترده در برابر اصلاحات شکل گرفته است. یک تحلیلگر دیگر هم احتمال به تاخیر افتادن فروش سهم آرامکو را مطرح کرد.

 

اما علت اصلی نگرانی نسبت به افق ۲۰۳۰ این بوده که این برنامه از زمانی که در سال گذشته به اجرا درآمد، پیشرفت چندانی در کاهش وابستگی اقتصاد عربستان به صادرات نفت نداشته است. این برنامه با اقدامات ریاضتی دشوار، کسری بودجه هنگفت دولتی را کاهش داده اما تاکنون منابع جدید بزرگی از رشد غیرنفتی یا مشاغل را ایجاد نکرده است.

 

با این‌همه وزارت اطلاعات عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد ریاض به اصلاحات متعهد مانده و در حال یکدست کردن برنامه اصلاحات به منظور اجرای راحت‌تر آن است.

 

ریاض قصد دارد برای تهیه پول به منظور سرمایه‌گذاری مجدد در صنایع غیرنفتی، حدود ۵ درصد از سهم آرامکو را به فروش رساند. مقامات سعودی اظهار کرده‌اند قصد دارد فروش سهم آرامکو را تا پایان سال ۲۰۱۸ تکمیل کرده و حدود ۱۰۰ میلیارد دلار جمع کنند.

 

بر اساس گزارش رویترز، وزارت اطلاعات عربستان اعلام کرد ریاض ۲۰۰ میلیارد ریال (۵۳ میلیارد دلار) برای حمایت از سرمایه‌گذاری خصوصی تخصیص داده است با این‌همه جزییات چندانی درباره نحوه هزینه‌کرد این پول ارایه نکرد.ثبت توسط : کیاسان کارت
1396/06/18

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.