درخواست استرالیا برای تقویت حضور آمریکا در آسیا!

استرالیا از آمریکا خواست با حضور قوی‌تر در منطقه آسیا روابط خود را با شرکای هم‌عقیده‌اش گسترش دهد تا از این طریق با نفوذ روز افزون چین مقابله شود.

 به گزارش بولتن نیوز، به نقل از رویترز؛ دولت استرالیا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای خواستار تقویت حضور آمریکا در آسیا شد و از عمیق‌تر شدن روابط واشنگتن با متحدانی که دارای نقطه نظر مشترک با آمریکا هستند، استقبال کرد. استرالیا در عین حال مخالفت خود را با افزایش نفوذ چین بر تحولات منطقه ابراز کرد.

 
بیانیه دولت استرالیا در قالب یک گزارش ۱۱۵ صفحه‌ای از سیاست خارجی این کشور با نام «کاغذ سفید» منتشر شد و در آن آمده است: هر اندازه آمریکا از چالش‌های بین المللی دور باشد، برای ماهیت لیبرال جهان که بر پایه قوانین مبتنی بر دستورات استوار است، زیانبارتر خواهد بود.
 
در ادامه این گزارش آمده است: استرالیا باور دارد بحران‌های بین المللی فقط زمانی قابل حل و فصل هستند که ثروتمند، خلاق و قدرتمندترین کشور جهان (اشاره به آمریکا) در رویارویی با آن‌ها مشارکت داشته باشد.
 
«کاغذ سفید» اصطلاحی است که دولت استرالیا برای ارائه نقشه راه سیاستگذاری‌های این کشور و پیشبرد اهداف آن منتشر می‌کند. کارشناسان معتقدند انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور آمریکا، برخی پیامد‌های منفی مانند منزوی کردن جهانی را در پی داشت بطوریکه برای استرالیا که اقتصادش کاملا به صادرات وابسته است، دردسرآفرین بوده است.
 
ترامپ اندکی پس از ورود به کاخ سفید، در ژانویه سال جاری میلادی از قرارداد تجاری ترانس- پاسیفیک خارج شد.
 
در گزارش دولت استرالیا آمده است: حضور قدرتمند و پایدار آمریکا در سامانه بین الملل، ثبات و رونق جهانی را به دنبال خواهد داشت. بدون این مشارکت، کارایی و روح لیبرال قوانین بین المللی مخدوش می‌شود.
 
استرالیا یکی از متحدان وفادار آمریکا است و نیرو‌های نظامی هر دو کشور در درگیری‌های متعددی کنار یکدیگر به میدان رفتند. باوجود اینکه استرالیا و چین دارای روابط اقتصادی بسیار نزدیکی هستند؛ همکاری‌های نظامی کانبرا و واشنگتن همواره مورد ظن پکن قرار داشته است.
 
استرالیا نیز نظر مساعدی نسبت به طرح «یک کمربند، یک جاده» چین ندارد. طرحی که به موجب آن چین را به اروپا متصل می‌کند.


ثبت توسط : کیاسان کارت
1396/09/01

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.