دبیر اجرایی FATF: نتیجه گیری قطعی درباره ایران وجود ندارد

دبیر اجرایی اف. ای. تی. اف با بیان اینکه نتیجه گیری قطعی درباره ایران وجود ندارد، گفت: ایران تنها یکی از ۱۰ برنامه توافق شده را با این گروه را کامل کرده و باید ۹ اقدام دیگر را نیز کامل کند.

به گزارش ایران اکونومیست؛  گروه ویژه اقدام مالی (اف. ای. تی. اف) روز ۲۸ مهرماه و در پایان هفته خود در پاریس مهلت ۴ ماهه دیگری را به ایران داد تا تعهدات خود در قبال برنامه اقدام توافق شده با این گروه را کامل کند.
 
در بیانیه اف. ای. تی. اف در این رابطه آمده است: کارگروه ویژه اقدام مالی در نشست این هفته خود تصمیم گرفت تا به تداوم تعلیق اقدامات متقابل رای دهد با این حال کارگروه از این که بخش عمده برنامه اقدام ایران ناتمام باقی مانده، دلسرد است و از ایران انتظار دارد تا مسیر اصلاحی را هر چه سریعتر تکمیل کند.
 
«دیوید لوئیس» دبیر اجرایی اف. ای. تی. اف در این رابطه و در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا درباره اینکه طی فرصت ۴ ماهه اف. ای. تی. اف به ایران، روابط بانکی با این کشور چه شرایطی خواهد داشت و همچنین آیا این مهلت بار دیگر نیز تمدید خواهد شد یا خیر؟، گفت: هیچ نتیجه گیری قطعی درباره ایران (خروج آن از فهرست سیاه و الحاق به اف.ای.تی.اف) وجود ندارد.
 
وی افزود: حقیقت این است که ایران با اف. ای. تی. اف درباره یک برنامه اقدام به توافق رسید و تمامی ضرب الاجل ها نیز در آن برنامه مشخص بودند.
 
دبیر اجرایی اف. ای. تی. اف اظهار داشت: زمان برنامه اقدام ایران برای اجرای توصیه های اف. ای. تی. اف ۹ ماه پیش به اتمام رسید و ایران تاکنون یکی از ۱۰ مورد خواسته شده در این برنامه اقدام را کامل کرده است.
 
ایران برای پیوستن به اف. ای. تی. اف لازم بود تا چهار لایحه مختلف الحاق به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان ‌یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم  (CFT )  را در مجلس شورای اسلامی تصویب کند. هرچند این لوایح در مجلس به تصویب رسیده اند اما هنوز ۲ لایحه مربوط به CFT و الحاق به پالرمو توسط شورای نگهبان تایید و برای اجرا ابلاغ نشده است.
 
این در حالی است که تصویب این لوایح در کش و قوس اصلاح توسط مجمع تشخیص مصلح نظام و تائید در شورای نگهبان است.
 
بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی روز اول آبان ماه و پس از جلسه غیرعلنی مجلس با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: ضروری است ساز و کار FATF باید در مهلت ۴ ماهه تعیین و به تصویب نظام برسد.
 
وی درباره نظرات نمایندگان موافق و مخالف FATF اظهار داشت: مخالفین موضوع بیشتر بر مبنای الزام آور بودن طرف های خارجی تاکید دارند، البته موافقان نیز با آنها هم نظر هستند؛ این نگرانی وجود دارد و برخی از نمایندگان معتقد هستند که پس از تصویب FATF همان طور که آمریکا از برجام خارج شد، برخی از کشورها علیه ما شوند.
 
نکته مهم آن است که بدون عضویت ایران در اف. ای. تی. اف، کشورهای دیگر چه تحریم های آمریکا را اجرایی کنند و چه نکنند از همکاری بانکی با ایران اجتناب می کنند.
 
«دیوید لوییس» دبیر اجرایی اف. ای. تی. اف پیشتر با تایید این مساله به بی بی سی گفته است: ما نمی توانیم هیچ کشوری را وادار به داد و ستد با دیگر کشورها کنیم اما می توانیم یک برآورد عینی از شرایط موجود در آن کشور ارائه کنیم که نشان دهد آن کشور محل امنی برای سرمایه گذاری و کسب و کار هست یا نه؟
 
وی توضیح داد سوای از اینکه کشورهای مختلف چه موضعی در برابر تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران داشته باشند، نتیجه همکاری ایران با اف. ای. تی. اف به هرحال مثبت است زیرا به کشورهای دنیا نشان می دهد که ایران محل امنی برای داد و ستد و سرمایه گذاری است.
 
ایران در طول دو سال گذشته اقدامات مختلفی را برای الحاق به این گروه انجام داده است که از جمله آنها می توان به تشکیل ستاد عالی مبارزه با پولشویی در وزارت امور اقتصاد اشاره کرد. ایران موفق شد سال گذشته اعضای اف. ای. تی. اف را قانع کند که پیشرفت هایی در زمینه تطبیق با استانداردهای این گروه داشته و در حال آماده سازی برنامه ها و قوانین خود است و به همین دلیل مهلت های داده شده به ایران توسط اعضا تمدید شد.


ثبت توسط : کیاسان کارت
1397/08/05

گواهی دیجیتال

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.