توافق ایران و ارمنستان برای تشکیل کارگروه اقتصادی

مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و هوانس عزیزیان معاون وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان برای تشکیل کارگروه مشترک اقتصادی توافق کردند.

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایرنا، در این مذاکرات که عصر چهارشنبه در ایروان برگزار شد، دامنه همکاری ها و راههای روان شدن گسترش مناسبات اقتصادی و صنعتی در حوزه های مرتبط بین ایران و ارمنستان بررسی شد.

در این نشست، خسروتاج رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت بر اهمیت اجرای برنامه های پیش بینی شده در زمینه گسترش مناسبات تاکید کرد.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات برای بازرگانان دو کشور بر اهمیت تلاش متقابل مسئولین با هدف برطرف کردن موانع با تشکیل کارگروه مشترک پیگیری امور و رفع نارسایی ها در برابر شرکت ها و فعالان اقتصادی با همکاری سفارتخانه های دو کشور، سازمان صنعت، معدن و تجارت ایران و وزارت اقتصاد ارمنستان تاکید کرد.

خسروتاج این پیشنهاد را ساز و کار مناسبی برای تسهیل مبادلات تجاری و ارتقای همکاری های اقتصادی دو کشور ارزیابی کرد.

عزیزیان معاون وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان هم با استقبال از این پیشنهاد بر لزوم برنامه ریزی برای رسیدن به هدف اجرای برنامه های توسعه همکاری ها با ایران تاکید کرد.

در مذاکرات مقام های ایرانی و ارمنستانی نیز توافق شد، نمایندگان سفارت خانه، سازمان صنعت، معدن و تجارت و دو کارشناس وزارت اقتصاد ارمنستان به عنوان اعضای کارگروه هرماه دو جلسه مشترک برای بررسی مسائل و مشکلات مورد نظر، تجزیه و تحلیل اطلاعات برگزار و نتیجه را به مسئولان مرتبط اعلام کنند.

خسروتاج رئیس هیات ایرانی در دو روز گذشته با سورن کارایان وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان دیدار و مذاکره کرد و همچنین در نشست ایران-اوراسیا و ارمنستان با حضور واچه گابریلیان معاون نخست وزیر این کشور و هیاتی از این اتحادیه برنامه های همکاری های اقتصادی را بررسی کرد.

پس از سفر دی ماه سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایروان و مذاکره با سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان، مذاکرات اعضای هیات عالی همراه با همتایان و سپس رفت و آمد متقابل هیات های مختلف، برنامه ها و زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری های دو کشور فراهم شده است.

ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.

از سوی دیگر، ارمنستان که تنها عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا دارای مرز زمینی با ایران است، همراه روسیه، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان دیگر اعضای این تشکل و ایران برنامه ریزی های گسترده ای را برای تشکیل منطقه آزاد تجاری تدارک دیده اند.ثبت توسط : کیاسان کارت
1396/04/14

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.