تحریم تاثیری بر تجارت ایران و عراق نداشته است

پس از قوت گرفتن احتمال قطع تبادلات دلاری ایران و عراق، دفتر نخست وزیری این کشور اعلام کرد که به تبادلات با ایران بوسیله یورو و سایر ارزها ادامه خواهد؛ آمارهای تجاری عراق نشان می‌دهد چنین امکانی وجود دارد. بررسی ها نشان می‌دهد دور قبلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تاثیر چندانی بر تجارت ایران و عراق نداشته و در این دوره نیز وضعیت تغییری نکرده است.

به گزارش مقاومتی نیوز تراز تجاری عراق با اتحادیه اروپا برابر ۹.۴ میلیارد یورو است. یونان، هلند و ایتالیا مهمترین مقاصد صادرات نفت عراق هستند و تراز تجاری عراق با این سه کشور معادل حدود ۸ میلیارد یورو است.
 
حجم تجارت ایران با عراق در سال گذشته نیز کمتر از ۶ میلیارد یورو بوده که حدود ۵ میلیارد یوروی آن مربوط به صادرات ایران به عراق است.
 
بر این اساس همانطور که مقامات عراقی نیز اخیرا اشاره داشته اند، امکان تعامل مالی ایران با عراق از طریق یورو وجود دارد و این کشور تنها در استفاده از دلار با ایران محدودیت دارد. با این وجود، تعامل ایران و عراق می تواند از طریق ارزهای ملی رواج یابد.بررسی ها نشان می دهد در این دور از تحریم‌ها نیز برای تجارت ایران و عراق مشکل خاصی وجود نخواهد داشت و دو کشور کماکان به مبادله با یکدیگر ادامه دهند.


ثبت توسط : کیاسان کارت
1397/05/23

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.