بهانه جدید هند این بار درباره کیفیت گاز «فرزاد ب»/مقامات ایران واکنش نشان دادند

هند پس از چانه زنی در مورد قیمت گاز میدان گازی فرزاد ب، اکنون کیفیت این میدان گازی را بهانه جدید مطرح کرده است و مقامات ایرانی می گویند با این وضعیت دهلی نو در حال از دست دادن این پروژه است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از دِ هیندو، یک مقام وزارت نفت ایران گفت تهران از اینکه هند در مورد قیمت گذاری انعطاف پذیر نیست و در مورد کیفیت گاز ابراز نگرانی کرده، ناراحت است.

 

درحالی که مقامات دولتی ایران گفته اند هند در آستانه از دست دادن مناقصه توسعه میدان گازی فرزاد ب است، مقامات وزارت نفت هند ضمن رد این موضوع، می گویند تمامی اینها بخشی از فرآیند مذاکره است.

 

یک مقام ارشد وزارت نفت هند به دِ هیندو گفت: «آنها با روسیه و و با ما صحبت کرده اند.... و این دقیقا یک پیشنهاد جدید نیست. ما قبلا با ایرانی ها در مورد تمامی مسائل مربوط به فرزاد ب مذاکره کرده ایم. الان فقط موضوع تغییر چند عدد و برخی شرایط قرارداد در اینجا و آنجاست. از این رو وقتی این اتفاق می افتد، این به معنای پیشنهاد جدید نیست. مذاکرات همچنان ادامه دارد.»

 

یک دیپلمات ارشد ایرانی که این مذاکرات را مدیریت می کند، گفت ایران از اینکه هند انعطاف پذیری در پیشنهادهایش برای میدان گازی فرزاد ب نشان نداده است، ناامید شده است و احتمالا توسعه این میدان را به دیگران، نظیر شرکت بزرگ روس نفت روسیه که پیشنهادهای بهتری دارد، بدهد.

 

با توجه به نبود انعطاف پذیری از سوی هند در قیمت گذاری، ما انتخاب دیگری نداریم و هند به طور کامل پروژه فرزاد ب را از دست خواهد داد.

 

مقام وزارت نفت هند توضیح داد که مذاکرات میان ایران و هند به معنای این است که پیشنهادها در تعدادی از عوامل نظیر مدت زمان قرارداد، عنصر استهلاک یا مالیات و پرداخت های مربوط به حق امتیاز به روز رسانی شده است.

 

وی افزود: «مذاکرات همانقدر در حال انجام است که قبلا بود... و این بدان معنانیست که مذاکرات پایان یافته و یک مذاکرات جدید آغاز شده است.»

 

وی گفت نگرانی اصلی طرف هندی در مورد میدان گازی فرزاد ب، کیفیت گاز است و اینکه آیا ارزش سرمایه گذاری دارد.

 

«برای هر سرمایه گذاری برون مرزی، نرخ بازگشت داخلی بسیار مهم است...الزامات نرخ بازگشت داخلی باید رعایت شود و باید این موضوع در نظر گرفته شود که میدان گازی فرزاد ب، به علت جود گاز ترش، دیگر شرایط نظیر ناخالصی در گاز تولیدی، سخت ترین میدان گازی است.»ثبت توسط : کیاسان کارت
1396/08/10

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.