افزایش شدید خرید بیت کوین در ایران برای حفظ ارزش پول

نگاهی گذار به آمارهای جهانی مربوط به خرید و فروش بیت کوین گویای افزایش چشمگیر خرید و فروش این ارز دیجیتال در ایران است. به نظر می‌رسد تعداد ایرانیانی که برای حفظ ارزش پول خود به سراغ سرمایه‌ گذاری روی بیت کوین و خرید بیت کوین می‌روند به تدریج افزایش می‌یابد.

ریال ایران که پس از مدتی توانسته بود ارزش خود با بازیابد، دوباره روندی نزولی یافته و در چند روز اخیر به کمترین میزان خود رسیده است. قیمت متوسط دلار آمریکا در بازار سیاه ارز ایران به ۱۰۰ هزار ریال رسیده است. بسیاری از ایرانیان از روند رو به نزول اقتصادی کشور خود نگران هستند. ایجاد محدودیت از سوی مقامات دولت ایران برای خرید و فروش ارزهای خارجی نیز بر این نگرانی افزوده است. همچنین خبرهایی از ایجاد محدودیت برای خرید طلا در بازار نیز به گوش می‌رسد.
 
به همین دلیل، بسیاری از کسانی که از یک سو با اقتصاد رو به افول و از یک سو با محدودیت‌های قانونی روبرو هستند به خرید بیت کوین در ایران روی آورده‌اند. بیت کوین به خاطر ماهیت غیرمتمرکز خود هیچ تاثیری از تحریم‌ها نمی‌پذیرد. از ماه می ۲۰۱۸ که ایالات متحده اعلام کرد قصد اجرای تحریم‌هایی علیه ایران را دارد، خرید و فروش بیت کوین با افزایش قابل توجهی روبرو شد. با این وجود، این حجم همچنان پایین‌تر از اوج خود در دسامبر ۲۰۱۷ است. گفتنی است در دسامبر ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین در بازارهای جهانی به اوج خود (حدود ۲۰ هزار دلار) رسید.
 
برخی آمارها حکایت از این دارد که ایرانیان بیشتر ۲/۵ میلیارد دلار ارز را برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از کشورهای دیگر هزینه کرده‌اند. عملکرد بهتر بیت کوین نسبت به ریال برای حفظ ارزش پول را می‌توان اصلی‌ترین انگیزه برای این کار دانست.
 
افزایش شدید خرید بیت کوین در ایران برای حفظ ارزش پول
 
یک ایرانی که نخواست نامش فاش شود گفت که هر ماه بخشی از حقوق ماهیانه خود را صرف خرید بیت کوین در ایران می‌کند. او دلیل این کار را حفظ ارزش پول در برابر تحریم‌های ایالات متحده عنوان کرد. این زن ایرانی به خبرنگار سی‌سی‌ان گفت: «هدفم از خرید بیت کوین و حتی اتریوم ایت است که بانک مرکزی ایران نمی‌تواند وضعیت وخیم اقتصادی کشورم را بهبود دهد. در خبرهای زیادی خوانده‌ام که مردم چین و ونزوئلا همین کار را در وضعیت بحران اقتصادی انجام می‌دهند.» (در مطلبی با عنوان «خرید بیت کوین: راهکار مردم ونزوئلا برای حفظ ارزش دارایی» بیشتر در این باره توضیح دادیم.)
 
آیا ارز دیجیتال ملی راه حل است؟
چند ماه پیش بود که بانک مرکزی ایران، خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در صرافی‌های رسمی و بانک‌ها ممنوع کرد. این نهاد همچنین اعلام کرده که ارز دیجیتال ملی را منتشر خواهد کرد. اخبار مختلفی گویای آن است که ایران قصد دارد ارز دیجیتال ملی خود را بر بستر فناوری بلاک چین عرضه کند.
 
البته ایران اولین کشوری نیست که دست به این کار می‌زند. ونزوئلا نیز مدتی پیش از ارز دیجیتال ملی خود با نام پترو رونمایی کرد. با این وجود، پترو تاکنون عملکرد خوبی نداشته است. با وجود اینکه پترو با قیمت اولیه ۶۰ دلار به فروش رسید، قیمت آن اکنون به حدود ۱۶ دلار رسیده است. در واقع تقاضای چندانی برای این پترو در دنیا وجود ندارد.


ثبت توسط : کیاسان کارت
1397/05/09

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.