آلمان هشدار امنیتی خود برای سفر به ترکیه را تشدید کرد

آلمان به شهروندانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، در مورد استفاده از شبکه‌های اجتماعی هشدار داد.

وزارت امور خارجه آلمان امروز (چهارشنبه) ضمن تشدید هشدار امنیتی درباره سفر شهروندان خود به ترکیه، موکدا از آنان خواست تا به هنگام سفر به این کشور در مورد پیامدهای محتمل ابراز نظرات انتقادی در شبکه‌های اجتماعی احتیاط کنند.
 
در سایت رسمی وزارت امور خارجه آلمان آمده است که ابراز چنین نظراتی که بر اساس قوانین آلمان حق آزادی بیان محسوب می‌شود، می‌تواند دلیلی برای پیگردهای قضایی در ترکیه باشد.
 
وزارت خارجه آلمان هشدار داده است که حتی در میان گذاشتن و ارجاع دادن به مطلبی انتقادی از دیگران نیز می‌تواند برای پیگردهای قضایی در ترکیه کافی باشد.
 
همچنین هشدار داده شده است که اتهام‌هایی چون «توهین به رئیس‌جمهوری» و «تبلیغ برای سازمان‌های تروریستی» می‌تواند در صورت محکومیت متهم، با حبس‌هایی طولانی همراه باشد. دلیل برخی از دیگر بازداشت‌ها هم ظن به رابطه داشتن با گروه‌هایی عنوان می‌شود که همچون جنبش گولن در ردیف «گروه‌های تروریستی» قرار داده شده‌اند.
 
وزارت امور خارجه آلمان در هشدار جدید خود همچنین ضمن اشاره به ممانعت آنکارا از ورود شهروندان آلمانی به ترکیه، اعلام کرده است، گرچه معمولا دلیلی برای ممانعت از سفر شهروندان به ترکیه ارائه نمی‌شود، اما هم‌زمان نمی‌توان احتمال پرونده‌سازی بر اساس خبرچینی و افترازنی را نیز منتفی دانست.
 
طبق اعلام وزارت خارجه آلمان، بخش زیادی از تبعه‌های آلمانی که اجازه سفر به ترکیه را نیافته و از ورودشان به آن کشور جلوگیری شده، از خانواده‌های علوی یا کرد ترکیه بوده‌اند.
 
وزارت خارجه آلمان ماه ژوئیه گذشته پس از پایان وضعیت فوق‌العاده در ترکیه، هشدار مسافرتی خود را تعدیل کرده بود. البته هشدار برلین نسبت به افزایش خطر بازداشت و احتمال جلوگیری از ورود شهروندان‌ آلمانی به ترکیه کماکان پا بر جا بود.
 
دولت آلمان در واکنش به بازداشت پتر اشتویدنر، فعال حقوق بشر تذکرات مسافرتی خود برای سفر به ترکیه را در ژوئیه سال گذشته (۲۰۱۷) به میزان چشمگیری تشدید کرد اما هشدار مشخص درباره خطر بازداشت شدن در مناطق توریستی ترکیه در ماه مه سال جاری برداشته شد.
 
طبق گزارش میشائیل روت، وزیر مشاور دولت آلمان در امور اروپا به مجلس نمایندگان این کشور، از آغاز سال جاری میلادی تا اوایل اوت، از سفر ۵۴ آلمانی به ترکیه جلوگیری شده است. این آمار در مقایسه با سال گذشته در بالاترین حد خود قرار دارد. در تمامی سال ۲۰۱۷ این تعداد ۹۵ مورد بود.
 
در مقابل اما شمار آلمانی‌هایی که به دلایل سیاسی در ترکیه بازداشت شده‌اند، کاهش یافته است. از آغاز سال جاری میلادی تاکنون شش مورد از چنین بازداشت‌هایی وجود داشته، در حالی که در سال گذشته میلادی، در همین محدوده زمانی، ۲۴ شهروند آلمان در ترکیه بازداشت شده بودند. چهار تن از شش آلمانی بازداشت‌شده در ترکیه هنوز هم در زندان به سر می‌برند. افزون بر این، سه آلمانی نیز که در سال‌های ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۷ بازداشت شده بودند، کماکان در زندان‌های ترکیه هستند.
 
بازداشت شهروندان آلمانی در ترکیه یا جلوگیری از ورود آنان به این کشور، از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ به این سو، به شدت مناسبات آنکارا و برلین را تحت‌الشعاع قرار داده است. اخیرا اما نشانه‌هایی از رفع تنش در مناسبات دو کشور دیده شد؛ آزادی دنیز یوجل، روزنامه‌نگار آلمانی، از زندان ترکیه در فوریه گذشته از جمله مواردی بود که به تعدیل تنش در روابط دو کشور کمک کرد.


ثبت توسط : کیاسان کارت
1397/08/03

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.