واکنش ایران به سقوط قیمت جهانی نفت

معاون وزیر نفت با اشاره به صادرات روزانه بیش از ۱۰ میلیون لیتر گازوئیل، از کشورهای منطقه خاورمیانه به عنوان بازار گازوئیل کشور نام برد.

معاون وزیر نفت با اشاره به صادرات روزانه بیش از ۱۰ میلیون لیتر گازوئیل، از کشورهای منطقه خاورمیانه به عنوان بازار گازوئیل کشور نام برد.
به گزارش مشرق ، عباس کاظمی معاون وزیر نفت درباره آخرین وضعیت صادرات گازوئیل کشور، گفت: در سال جاری ایران از یک کشور واردکننده به صادرکننده گازوئیل تبدیل شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه هم اکنون با توقف واردات گازوئیل، به طور متوسط روزانه بیش از ۱۰ میلیون لیتر از این فرآورده نفتی به بازار کشورهای منطقه خاورمیانه صادر می‌شود، افزود: سال آینده با بهره برداری از سه طرح جدید به ویزه فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس و طرح جدید بهینه سازی و بهبود فرآیند تولید گازوئیل در پالایشگاه های موجود ظرفیت صادرات این محصول نفتی با افزایش بیشتری همراه خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه با افزایش تولید گاز و جایگزین کردن گاز طبیعی به جای گازوئیل در صنایع و واحدهای نیروگاهی ظرفیت مازاد صادرات گازوئیل ایران افزایش یافته است، بیان کرد: همزمان با صادرات، در شرایط فعلی به طور میانگین روزانه حدود ۳۱ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو ۴ در سطح کلانشهرهای کشور عرضه و توزیع می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال ۹۵ با بهره برداری از طرح‌های جدید پالایشگاهی گازوئیل یورو ۴ به طور سراسری در کل کشور عرضه خواهد شد و عرضه گازوئیل با گوگرد بالا در تمامی جایگاه ها متوقف خواهد شد، تاکید کرد: علاوه بر این، در سال‌جاری واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف تولید محصولاتی همچون نفت سفیذ، گازوئیل، گاز مایع و نفتا هم در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

عضو هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش نفتی با یادآوری اینکه هم اکنون ظرفیت مازادی به منظور تولید و صادرات انواع فرآورده‌های نفتی همچون سوخت هوایی، گاز مایع، نفت سفید، نفت کوره و گازوئیل در کشور وجود دارد، درباره مهمترین بازارهای هدف صادرات گازوئیل کشور، توضیح داد: کشورهای منطقه خاورمیانه به ویزه افغانستان، عراق، اقلیم کردستان عراق و پاکستان بازارهای بزرگ صادرات گازوئیل کشور هستند، ضمن آنکه صادرات از مسیر دریایی هم در دستور کار قرار گرفته است.

کاظمی در پاسخ به این پرسش که با توجه به سقوط قیمت نفت،  آیا ورود به بازار فرآورده‌های نفتی توجیه اقتصادی دارد؟ توضیح داد: مجبور هستیم این کار را انجام دهیم، زیرا با مازاد تولید روبرو هستیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در خصوص فرآورده‌های نفت سفید، گازوییل، ال. پی. جی و مازوت مازاد داریم، گفت: جایگزین این فرآورده‌های نفتی با گاز طبیعی در کشور انجام شده است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه هم اکنون متوسط قیمت فروش هر مترمکعب گاز حدود ۲۰ سنت است، خاطرنشان کرد: هم اکنون قیمت انواع فرآورده نفیت به ویژه گازوییل به مراتب گران تر از گاز طبیعی بوده و صادرات فرآورده‌های نفتی دارای توجیه اقتصادی است.ثبت توسط : کیاسان کارت
1394/09/07

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.