آزمون CFA


CFAمخفف عبارتchartered financial analyst   می‌باشد. مدرکCFA یکی ازشناخته‌شده‌ترین ومعتبرترین مدارک در سطح بین‌المللی است که به متخصصان سرمایه‌گذاری و مالی ارائه میشود. آزمون آن هرساله تحت نظر موسسهCFA (انجمن مدیریت و تحقیقات سرمایه‌گذاری آمریکا) در بیش از 270 نمایندگی در جهان برگزار میشود. این مدرک موضوعات زیادی ازجمله مدیریت سرمایه گذاری، تحلیل مالی، سهام، اوراق قرضه و مشتقات و دانش عمومی در سایر زمینه‌های مالی و اقتصادی را پوشش می‌دهد. این گوهینامه دارای بالاترین سطح از نظر حقوقی و مقررات مربوط به امور مالی در حوزه بین‌الملل است.

شرایط برای شرکت در آزمونCFA
برای کسب گواهینامهCFA به طور خلاصه شرایط زیر لازم است:
برای شرکت در آزمون‌های CFA باید دارای مدرک لیسانس باشید یا اگر دانشجوی کارشناسی هستید، ۲۳ ماه یا کمتر از آن به فارغ‌التحصیلی شما باقی مانده باشد. علاوه بر این، برای شرکت در سطح ۲ امتحان CFA  باید در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده باشید.
پیش از ثبت نام آزمون CFA  ترکیبی از ۴۰۰۰ ساعت سابقه کار حرفه‌ای و تحصیلات عالی در طی ۳ سال را ارائه دهید.  لازم نیست که تجربه کار حرفه‌ای در زمینه سرمایه‌گذاری باشد؛ دوره کارآموزی نیز پذیرفته می‌شود.
سایر پیش‌نیازها عبارت‌اند از:
•    آشنایی به زبان انگلیسی
•    زندگی در کشور واجد شرایط (کوبا، کره شمالی، سوریه یا منطقه کریمه واجد شرایط نیستند.)
•    پاسپورت
•    تکمیل و ارسال فرم بیانیه رفتار حرفه‌ای (Professional Conduct Statement)

مباحث و موضوعات سطوح سه گانه آزمونCFA
مطالب و موضوعات در نظر گرفته شده در آزمونCFA مبنی بر دیدگاهی است که بر مؤسسهCFA حاکم است. نوع سؤالات آزمونCFA سالانه بروزرسانی می شود و میزان تغییرات هر سال بر اساس  سطح متفاوت است.
همانطور که در قسمت های بالاتر گفتیم، سه امتحان (سطح) در این آزمون وجود دارد که بخش علمی برنامه و گواهینامهCFA را آزمایش می کند. تفاوت‌های بین مطالب موجود در این آزمون‌ها عبارتند از
تمرکز آزمون سطح یک بر ابزارها و ورودی‌ها است و شامل مقدمه‌ای برای ارزیابی دارایی‌ها، گزارش و تجزیه و تحلیل مالی و تکنیک‌های مدیریت سبد سهام است. محور اصلی این سطح دانش پایه‌ای ومفاهیم و ابزارهای سرمایه‌گذاری است.
2
- آزمون سطح دو بر ارزش گذاری دارایی‌ها تأکید می کند و شامل کاربرد ابزارها و نهاده‌ها (شامل اقتصاد، گزارش و تجزیه و تحلیل مالی و روش‌های کمی) در ارزیابی دارایی‌ها می باشد.
-3
آزمون سطح سه بر مدیریت سبد سهام تأکید می‌کند و شامل توصیف استراتژی‌هایی برای استفاده از ابزارها، ورودی‌ها و مدل‌های ارزیابی دارایی در مدیریت حقوق صاحبان سهام، درآمد ثابت و سرمایه گذاری‌های مشتقه برای افراد و مؤسسات است.

نکات مربوط به آزمونCFA چیست؟
- برگزاری آزمون به زبان انگلیسی است.
 -
سؤالات آزمون به صورت ۳ گزینه‌ای است.
 -
آزمون سطح یک ۴ بار در سال و آزمون سطح ۲ و ۳ دو بار در سال برگزار می‌شود.
  -در آزمون فقط استفاده از دو مدل ماشین‌حساب امکان‌پذیر است.
 -
ثبت‌نام در آزمونCFA بصورت آنلاین در سایت موسسهCFA انجام می‌شود.
آزمونCFA در ایران برگزار نمی‌شود و داوطلبان برای حضور در این آزمون باید به یکی از کشورهای برگزاری آزمون در سراسر دنیا از جمله ترکیه، ارمنستان و امارات متحده عربی سفر نمایند.

مزایای داشتن مدرکCFA
- آینده شغلی بهتر
- افزایش اعتبار کاری
- افزایش شانس برای استخدام درشرکت‌های معتبر خارجی
- کسب تخصص و مهارت‌های تحلیلی در سرمایه‌گذاری

برای قبولی در آزمونCFA چه منابعی را باید مطالعه کنیم؟
اصلی‌ترین منبع برای مطالعه جهت حضور در آزمونCFA، منابع موسسهCFA می‌باشد که در اصطلاح به آنهاCBOK گفته می‌شود. علاوه بر این منابع، استفاده از کتاب‌های مؤسسهSchweser نیز به داوطلبان توصیه می‌شود که معتبرترین مؤسسه در جهان است که دوره‌های آمادگی آزمونCFA را برگزار می‌نماید. کتابهای این مجموعه عبارت است از:

   Schweser Note

   Schweser Film

     Mock Exam

    Question Bank

     CFA Curriculum (CBOK)

     Quick formula sheet

     Schweser Practice Exam

هزینه ثبت نامCFA  چقدر است؟
هزینه ثبت نام آزمونCFA باتوجه به ددلاین آزمون‌ها متفاوت است. برای سال 2023اگر به صورت زودهنگامRegistration) (Earlyثبت نام کنید، هزینه هر سطح از آزمون ۹۰۰ دلار و برای سال 2024 940 دلارخواهد بود و اگر به طور استاندارد در آزمونCFA ثبت نام کنید(Standard Registration)، برای هر سطح از آزمون باید ۱۲۰۰ دلار در سال 2023 و 1250 دلار برای 2024 بپردازید.
پیش از ثبت نام در آزمون، هزینه‌ای برابر با ۳۵۰ دلار با عنوانEnrollment Fee از شما گرفته می‌شود. پرداخت این هزینه تنها یک بار و پیش از ثبت نام در سطح اول آزمون نیاز خواهد بود. ثبت‌نام در آزمون‌های سطوح ۲ و ۳ نیاز به پرداخت هزینه عضویت نیست. برای پرداخت آزمون CFAتیم کیاسان کارت در خدمت شماست
.

 

☘️برای پرداخت هزینه های سفارت  با ما در تماس باشید:
☎️88202654-9
☎️9376713130ثبت توسط : کیاسان کارت
1402/04/28

گواهی دیجیتال

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.